An object with a mass of 3kg is hanging from an axle with a radius of 3cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 24cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Apr 13, 2017

The work done is =0.69J

Explanation:

enter image source here

The load =(3g)N

Radius of axle r=0.03m

Radius of wheel R=0.24m

Taking moments about the center of the axle

F0.24=3g0.03

F=3g0.030.24=3.675N

The distance is

d=2π0.03=0.06π

The work done is

W=Fd=3.6750.06π=0.69J