An object with a mass of 3 kg is hanging from an axle with a radius of 3 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 28 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Nov 15, 2017

The work is =5.54J

Explanation:

enter image source here

The load is L=3gN

The radius of the axle is r=0.03m

The radius of the wheel is R=0.28m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.28=3g*0.03

F=3g*0.03/0.28=3.15N

The force is F=3.15N

The distance is d=2piR=2pixx0.28=(0.56pi)m

The work is

W=Fxxd=3.15*0.56pi=5.54J