An object with a mass of 3kg is hanging from an axle with a radius of 6cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 9cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Sep 9, 2017

The force is =19.6N

Explanation:

enter image source here

The load is L=3gN

The radius of the axle is r=0.06m

The radius of the wheel is R=0.09m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F0.09=3g0.06

F=3g0.060.09=19.6N

The force is F=19.6N