An object with a mass of 3 kg3kg is hanging from an axle with a radius of 6 cm6cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 16 cm16cm, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 12, 2018

The force is F=11.03NF=11.03N

Explanation:

www.odicis.org

The load is L=3gNL=3gN

The radius of the axle is r=0.06mr=0.06m

The radius of the wheel is R=0.16mR=0.16m

The effort is =FN=FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F*0.16=3g*0.06F0.16=3g0.06

F=(3g*0.06)/0.16=11.03NF=3g0.060.16=11.03N

The force is F=11.03NF=11.03N