An object with a mass of 3 kg is hanging from an axle with a radius of 6 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12 cm, how much work would it take to turn the wheel 3 cm?

1 Answer
Mar 26, 2017

The work done is =0.44J

Explanation:

enter image source here

The load =(3g)N

Radius of axle r=0.06m

Radius of wheel R=0.12m

Taking moments about the center of the axle

F*0.12=3*g*0.06

F=(3*g*0.06)/0.12=3/2g=14.7N

The work done is

W=F*d=14.7*0.03=0.44J