An object with a mass of 3 kg is hanging from an axle with a radius of 6 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12 cm, how much work would it take to turn the wheel 5 cm?

1 Answer
Apr 26, 2017

The work is =0.735J

Explanation:

enter image source here

The load L=(3g)N#

Radius of axle r=0.06m

Radius of wheel R=0.12m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.12=3*g*0.06

F=(3*g*0.06)/0.12=14.7N

Distance is d=0.05m

Work is W=Fd=14.7*0.05=0.735J