An object with a mass of 3kg is hanging from an axle with a radius of 6cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12cm, how much work would it take to turn the wheel 8cm?

1 Answer
Jun 15, 2017

The work is =1.176J

Explanation:

enter image source here

The load L=(3g)N

Radius of axle r=0.06m

Radius of wheel R=0.12m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.12=3g0.06

F=3g0.060.12=14.7N

The force is F=14.7N

The distance is d=0.08m

The work is W=Fd=14.70.08=1.176J