An object with a mass of 3kg is hanging from an axle with a radius of 6m. If the wheel attached to the axle has a radius of 12m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Mar 23, 2017

The force is =14.7N

Explanation:

enter image source here

The load =(3g)N

Radius of axle r=6m

Radius of wheel R=12m

Taking moments about the center of the axle

F12=3g6

F=3g612=32g=14.7N