An object with a mass of 3 kg is hanging from an axle with a radius of 9 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 12 m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Sep 10, 2017

The force is greater than =22.05N

Explanation:

enter image source here

The load is L=3gN

The radius of the axle is r=9m

The radius of the wheel is R=12m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F*12=3g*9

F=3g*9/12=22.05N

The force is F=22.05N