An object with a mass of 3kg is hanging from an axle with a radius of 9m. If the wheel attached to the axle has a radius of 7m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Apr 19, 2017

The force is =37.8N

Explanation:

enter image source here

The load L=(3g)N#

Radius of axle r=9m

Radius of wheel R=7m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F7=3g9

F=3g97=37.8N