An object with a mass of 300kg is hanging from an axle with a radius of 3cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 96cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Feb 22, 2018

The work is =554.2J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=300gN

The radius of the axle is r=0.03m

The radius of the wheel is R=0.96m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F0.96=300g0.03

F=300g0.030.96=91.875N

The force is F=91.875N

The distance is d=2πR=2π0.96m

The work done is

W=Fd=91.8752π0.96=554.2J