An object with a mass of 300kg is hanging from an axle with a radius of 3cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 90cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Oct 29, 2017

The work is =554.2J

Explanation:

enter image source here

The load is L=300gN

The radius of the axle is r=0.03m

The radius of the wheel is R=0.90m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F0.9=300g0.03

F=300g0.030.9=98N

The force is F=98N

The distance is d=2πR=2π0.9=1.8πm

The work is W=Fd=981.8π=554.2J