An object with a mass of 300 kg is hanging from an axle with a radius of 3 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 81 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 18, 2017

The work is =20.53J

Explanation:

enter image source here

The load L=(300g)N#

Radius of axle r=0.03m

Radius of wheel R=0.81m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.81=300*g*03

F=(300*g*0.03)/0.81=108.89N

The distance is d=2pir=0.06pim

The work is

W=F*d=108.89*0.06pi=20.53J