An object with a mass of 300 kg is hanging from an axle with a radius of 5 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 85 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jan 17, 2018

The work is =923.6J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=300gN

The radius of the axle is r=0.05m

The radius of the wheel is R=0.85m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.85=300g*0.05

F=(300g*0.05)/0.85=172.9N

The force is F=172.9N

The distance is d=2piR=2xxpixx0.85=1.7pim

The work is W=Fxxd

W=172.9*1.7pi=923.6J