An object with a mass of 300kg is hanging from an axle with a radius of 5cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 125cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Jul 18, 2017

The work is =36.95J

Explanation:

enter image source here

The load L=(300g)N

Radius of axle r=0.05m

Radius of wheel R=1.25m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F1.25=300g0.05

F=300g0.051.25=117.6N

The force is F=117.6N

The distance is d=2π0.05=0.1πm

The work is

W=Fd=117.60.1π=36.95J