An object with a mass of 300 kg is hanging from an axle with a radius of 5 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 15 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Aug 24, 2017

The work done is =307.9J

Explanation:

enter image source here

The load is L=300gN

The radius of the axle is r=0.05m

The radius of the wheel is R=0.15m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F*0.15=300g*0.05

F=300g*0.05/0.15=980N

The force is F=980N

The distance is d=2pir=2*pi*0.05=0.1pi

The work is W=980*0.1pi=307.9J