An object with a mass of 300 kg is hanging from an axle with a radius of 5 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12 cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
Nov 10, 2017

The work is =923.6J

Explanation:

enter image source here

The load is L=300gN

The radius of the axle is r=0.05m

The radius of the wheel is R=0.12m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.12=300g*0.05

F=300g*0.05/0.12=1225N

The force is F=1225N

The distance is d=2piR=2pixx0.12=(0.24pi)m

The work is

W=Fxxd=1225*0.24pi=923.6J