An object with a mass of 300 kg300kg is hanging from an axle with a radius of 6 cm6cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 12 cm12cm, how much work would it take to turn the wheel a length equal to the circumference of the axle?

1 Answer
May 6, 2017

The work is =554.2J=554.2J

Explanation:

enter image source here

The load L=(300g)N#

Radius of axle r=0.06mr=0.06m

Radius of wheel R=0.12mR=0.12m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*0.12=300*g*0.06F0.12=300g0.06

F=(300*g*0.06)/0.12=1470NF=300g0.060.12=1470N

The distance is

d=2*pi*0.06=0.38md=2π0.06=0.38m

The work done is

W=Fd=1470*0.38=554.2JW=Fd=14700.38=554.2J