An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 14 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 27 cm, how much work would it take to turn the wheel 9 cm?

1 Answer
Jun 9, 2017

The work is =1.83J

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N#

Radius of axle r=0.14m

Radius of wheel R=0.27m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.27=4*g*0.14

F=(4*g*0.14)/0.27=20.3N

The force is =20.3N

The distance is d=0.09m

The work is

W=F*d=20.3*0.09=1.83J