An object with a mass of 4kg is hanging from an axle with a radius of 15cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 8cm, how much work would it take to turn the wheel 36cm?

1 Answer
Jun 30, 2017

The work is =24.46J

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N

Radius of axle r=0.15m

Radius of wheel R=0.08m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.08=4g0.15

F=4g0.150.08=73.5N

The force is F=73.5N

The distance is d=0.36m

The work is

W=Fd=73.50.36=26.46J