An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 15 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 27 cm, how much work would it take to turn the wheel 9 cm?

1 Answer
Mar 31, 2017

The work is =1.96J

Explanation:

enter image source here

The load =(4g)N

Radius of axle r=0.15m

Radius of wheel R=0.27m

Taking moments about the center of the axle

F*0.27=4*g*0.15

F=(4*g*0.15)/0.27=21.8N

The distance is =0.09m

The work done is

W=F*d=21.8*0.09=1.96J