An object with a mass of 4 kg4kg is hanging from an axle with a radius of 15 m15m. If the wheel attached to the axle has a radius of 18 m18m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
May 5, 2017

The force is =32.7N=32.7N

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N#

Radius of axle r=15mr=15m

Radius of wheel R=18mR=18m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*18=4*g*15F18=4g15

F=(4*g*15)/18=32.7NF=4g1518=32.7N