An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 16 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 8 cm, how much work would it take to turn the wheel 2 cm?

1 Answer
May 30, 2017

The work is =1.568J

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N#

Radius of axle r=0.16m

Radius of wheel R=0.08m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.08=4*g*0.16

F=(4*g*0.16)/0.08=78.4N

The force is =78.4N

The work is

W=F*d

The distance is =0.02m

The work is

W=78.4*0.02=1.568J