An object with a mass of 4kg is hanging from an axle with a radius of 16cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 8cm, how much work would it take to turn the wheel 6cm?

1 Answer
May 25, 2017

The work is =4.7J

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N#

Radius of axle r=0.16m

Radius of wheel R=0.08m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F0.08=4g0.16

F=4g0.160.08=78.4N

The force is =78.4N

The work is

W=Fd

The distance is =0.06m

The work is

W=78.40.06=4.7J