An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 18 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 24 cm, how much work would it take to turn the wheel 6 cm?

1 Answer
Jul 7, 2017

The work is =1.76J

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N

Radius of axle r=0.18m

Radius of wheel R=0.24m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.24=4*g*0.18

F=(4*g*0.18)/0.24=29.4N

The force is F=29.4N

The distance is d=0.06m

The work is

W=Fd=29.4*0.06=1.76J