An object with a mass of 4kg is hanging from an axle with a radius of 18cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 24cm, how much work would it take to turn the wheel 16cm?

1 Answer
Nov 27, 2017

The work is =4.7J

Explanation:

enter image source here

The load is L=4gN

The radius of the axle is r=0.18m

The radius of the wheel is R=0.24m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F0.24=4g0.18

F=4g0.180.24=29.4N

The force is F=29.4N

The distance is d=0.16m

The work is W=F×d=29.4×0.16=4.7J