An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 36 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 8 cm, how much work would it take to turn the wheel 36 cm?

1 Answer
Oct 16, 2017

The work is =63.5J

Explanation:

enter image source here

The load is L=4gN

The radius of the axle is r=0.36m

The radius of the wheel is R=0.08m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.08=4g*0.36

F=4g*0.36/0.08=176.4N

The force is F=176.4N

The distance is d=0.36m

The work is W=Fd=176.4xx0.36=63.5J