An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 36 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 15 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Apr 1, 2018

The force is =94.1N

Explanation:

www.odicis.orgwww.odicis.org

The load is L=4gN

The radius of the axle is r=36m

The radius of the wheel is R=15m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*15=4g*36

F=(4g*36)/15=94.1N

The force is F=94.1N