An object with a mass of 4kg is hanging from an axle with a radius of 4cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 24cm, how much work would it take to turn the wheel 32cm?

1 Answer
Dec 29, 2017

The work is =2.1J

Explanation:

enter image source here

The load is L=4gN

The radius of the axle is r=0.04m

The radius of the wheel is R=0.24m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F0.24=4g0.04

F=4g0.040.24=6.53N

The force is F=6.53N

The distance is d=0.32m

The work done is

W=Fd=6.530.32=2.1J