An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 4 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 24 cm, how much work would it take to turn the wheel 4 cm?

1 Answer
Apr 18, 2018

The work is =0.26J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=4gN

The radius of the axle is r=0.04m

The radius of the wheel is R=0.24m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.24=4g*0.04

F=(4g*0.04)/0.24=6.53N

The force is F=6.53N

The distance is =0.04m

The work done is

W=Fd=6.53*0.04=0.26J