An object with a mass of 4kg is hanging from an axle with a radius of 5m. If the wheel attached to the axle has a radius of 18m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Aug 21, 2017

The force is F=10.89N

Explanation:

enter image source here

The load is L=4gN

The radius of the axle is r=5m

The radius of the wheel is R=18m

The effort is =FN

Taking moments about the center of the axle

F18=4g5

F=4g518=N

The force is F=10.89N