An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 8 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 24 cm, how much work would it take to turn the wheel 22 cm?

1 Answer
Jul 17, 2017

The work is =2.87J

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N

Radius of axle r=0.08m

Radius of wheel R=0.24m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.24=4g*0.08

F=(4*g*0.08)/0.24=13.07N

The force is F=13.07N

The distance is d=0.22m

The work is

W=Fd=13.07*0.22=2.87J