An object with a mass of 4 kg4kg is hanging from an axle with a radius of 8 cm8cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 24 cm24cm, how much work would it take to turn the wheel 12 cm12cm?

1 Answer
Apr 19, 2017

The work done is =1.57J=1.57J

Explanation:

enter image source here

The load =(4g)N=(4g)N

Radius of axle r=0.08mr=0.08m

Radius of wheel R=0.24mR=0.24m

Taking moments about the center of the axle

F*0.24=4*g*0.08F0.24=4g0.08

F=(4*g*0.08)/0.24=13.07NF=4g0.080.24=13.07N

The work done is

W=F*dW=Fd

=13.07*0.12=13.070.12

=1.57J=1.57J