An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 8 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 48 cm, how much work would it take to turn the wheel 36 cm?

1 Answer
May 12, 2017

The work is =2.35J

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N#

Radius of axle r=0.08m

Radius of wheel R=0.48m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.48=4*g*0.08

F=(4*g*0.08)/0.48=6.53N

The work is

W=F*d

d=0.36m

W=6.53*0.36=2.35J