An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 8 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 8 cm, how much work would it take to turn the wheel 36 cm?

1 Answer
Jun 22, 2017

The work is =14.1J

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N

Radius of axle r=0.08m

Radius of wheel R=0.08m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.08=4*g*0.08

F=(4*g*0.08)/0.08=39.2N

The force is F=39.2N

The distance is d=0.36m

The work is W=Fd=39.2*0.36=14.1J