An object with a mass of 4 kg is hanging from an axle with a radius of 9 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 7 m, how much force is needed to raise the object?

1 Answer
Jul 23, 2017

The force is =50.4N

Explanation:

enter image source here

The load L=(4g)N

Radius of axle r=9m

Radius of wheel R=7m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*7=4g*9

F=(4*g*9)/7=50.4N

The force is F=50.4N