An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 12 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 63 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 16, 2017

The force is =9.33N

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)N#

Radius of axle r=12m

Radius of wheel R=63m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*63=5*g*12

F=(60*g)/63=9.33N