An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 12 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 16 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Aug 12, 2017

The force is =36.75N

Explanation:

enter image source here

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=12m

The radius of the wheel is R=16m

The effort is =(F)N

Taking moments about the center of the axle

F*16=5g*12

F=5g*12/16=36.75N