An object with a mass of 5kg is hanging from an axle with a radius of 12m. If the wheel attached to the axle has a radius of 4m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
May 6, 2017

The force is =147N

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)N#

Radius of axle r=12m

Radius of wheel R=4m

Taking moments about the center of the axle

FR=Lr

F4=5g12

F=5g124=147N