An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 14 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 3 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Oct 25, 2017

The force is =228.7N

Explanation:

enter image source here

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=14m

The radius of the wheel is R=3m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*3=5g*14

F=5g*14/3=228.7N

The force is F=228.7N