An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 15 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 39 cm, how much work would it take to turn the wheel 9 cm?

1 Answer
Jan 27, 2018

The work is =1.70J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=0.15m

The radius of the wheel is R=0.39m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.39=5g*0.15

F=(5g*0.15)/0.39=18.85N

The force is F=18.85N

The distance is d=0.09m

The work is

W=Fxxd=18.85*0.09=1.70J