An object with a mass of 5 kg5kg is hanging from an axle with a radius of 15 cm15cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 42 cm42cm, how much work would it take to turn the wheel 9 cm9cm?

1 Answer
Jul 16, 2017

The work is =1.575J=1.575J

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)NL=(5g)N

Radius of axle r=0.15mr=0.15m

Radius of wheel R=0.42mR=0.42m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*0.42=5g*0.15F0.42=5g0.15

F=(5*g*0.15)/0.42=17.5NF=5g0.150.42=17.5N

The force is F=17.5NF=17.5N

The distance is d=0.09md=0.09m

The work is

W=Fd=17.5*0.09=1.575JW=Fd=17.50.09=1.575J