An object with a mass of 5 kg5kg is hanging from an axle with a radius of 16 m16m. If the wheel attached to the axle has a radius of 6 m6m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Nov 24, 2017

The force is =11.7N=11.7N

Explanation:

enter image source here

The load is L=5gNL=5gN

The radius of the axle is r=16mr=16m

The radius of the wheel is R=6mR=6m

The effort is =FN=FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2g=9.8ms2

Taking moments about the center of the axle

F*6=5g*16F6=5g16

F=5g*16/6=11.7NF=5g166=11.7N

The force is F=11.7NF=11.7N