An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 18 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 42 cm, how much work would it take to turn the wheel 9 cm?

1 Answer
Oct 23, 2017

The work is =1.89J

Explanation:

enter image source here

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=0.18m

The radius of the wheel is R=0.42m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.42=5g*0.18

F=5g*0.18/0.42=21N

The force is F=21N

The distance is d=0.09N

The work is W=Fd=21*0.09=1.89J