An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 18 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 42 cm, how much work would it take to turn the wheel 12 cm?

1 Answer
Jul 5, 2017

The work is =2.52J

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)N

Radius of axle r=0.18m

Radius of wheel R=0.42m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*0.42=5*g*0.18

F=(5*g*0.18)/0.42=21N

The force is F=21N

The distance is d=0.12m

The work is

W=Fd=21*0.12=2.52J