An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 18 m. If the wheel attached to the axle has a radius of 3 m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Jul 1, 2017

The force is =294N

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)N

Radius of axle r=18m

Radius of wheel R=3m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*r

F*3=5*g*18

F=(5*g*18)/3=294N

The force is F=294N