An object with a mass of 5kg is hanging from an axle with a radius of 18m. If the wheel attached to the axle has a radius of 8m, how much force must be applied to the wheel to keep the object from falling?

1 Answer
Nov 1, 2017

The Force is about 110N.

Explanation:

There is something wrong with the data in your question. You say the axle has a radius of 18 meters. So that means a diameter of 36 m. That would be about the length of 9 small cars (VW Beetles). And then the wheel is less, 8 m - only 2 small cars. I will work the problem with the data you provided.

Keeping it from falling requires establishing equilibrium. Equilibrium requires that the sum of torques equal zero. Another way to say that is that torques must have equal magnitude but opposite direction.

Clockwise torque = Counter-clockwise torque

The hanging mass has weight of 5kg9.8ms2=48N. This creates torque through its 18 m lever arm according to:
49N18m=882 N*m

The force to be applied to the wheel creates torque through its 8 m lever arm according to:
F8m

So, using Clockwise torque = Counter-clockwise torque
F6m=882Nm
F=882Nm8m=110.25N or about 110 N

That is the weight of 110N9.8ms2=11.2kg.

I hope this helps,
Steve