An object with a mass of 5 kg5kg is hanging from an axle with a radius of 21 cm21cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 42 cm42cm, how much work would it take to turn the wheel 12 cm12cm?

1 Answer
Jul 27, 2017

The work is =2.94J=2.94J

Explanation:

enter image source here

The load L=(5g)NL=(5g)N

Radius of axle r=0.21mr=0.21m

Radius of wheel R=0.42mR=0.42m

Taking moments about the center of the axle

F*R=L*rFR=Lr

F*0.42=5g*0.21F0.42=5g0.21

F=(5*g*0.21)/0.42=24.5NF=5g0.210.42=24.5N

The force is F=24.5NF=24.5N

The distance is =0.12m=0.12m

The work is =24.5*0.12=2.94J=24.50.12=2.94J