An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 21 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 42 cm, how much work would it take to turn the wheel 25 cm?

1 Answer
Apr 25, 2018

The work is =6.125J

Explanation:

![www.odicis.org](useruploads.socratic.orguseruploads.socratic.org)

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=0.21m

The radius of the wheel is R=0.42m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.42=5g*0.21

F=(5g*0.21)/0.42=24.5N

The force is F=24.5N

The distance is d=0.25m

The work done is

W=Fd=24.5*0.25=6.125J