An object with a mass of 5 kg is hanging from an axle with a radius of 21 cm. If the wheel attached to the axle has a radius of 14 cm, how much work would it take to turn the wheel 25 cm?

1 Answer
Dec 28, 2017

The work done is =18.375J

Explanation:

enter image source here

The load is L=5gN

The radius of the axle is r=0.21m

The radius of the wheel is R=0.14m

The effort is =FN

The acceleration due to gravity is g=9.8ms^-2

Taking moments about the center of the axle

F*0.14=5g*0.21

F=(5g*0.21)/0.14=73.5N

The force is F=73.5N

The distance is d=0.25m

The work done is

W=F*d=73.5*0.25=18.375J